Forum Forum archiwistyczne Strona Główna Forum archiwistyczne
Forum archiwistyczne dla archiwistów

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Archiwista zakładowy - dalsza droga rozwoju.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Foka

PostWysłany: Czw Maj 11, 2017 6:24 am    Temat postu: Archiwista zakładowy - dalsza droga rozwoju. Odpowiedz z cytatem

Witam,

Jestem nowa na forum, więc z góry przepraszam, jeśli taki temat był już poruszany. Używałam wyszukiwarki, ale nie znalazłam takiego tematu. Smile

Swoją "karierę" archiwisty zaczęłam tuż po studiach, dostając po znajomości zlecenie uporządkowania dokumentacji pewnej firmy, później zatrudniłam się w firmie archiwizacyjnej. Praca bardzo fajna, zarobki już mniej. Obecnie jestem pracownikiem archiwum w jednostce samorządowej.

O ile praca w firmie prywatnej była naprawdę ok, bo dużo się działo, zlecenia były bardzo różnorodne i mogłam się czegoś nauczyć na każdym z nich, to w obecnej pracy, mimo wyższych zarobków, po prostu można umrzeć z nudów. Kategoria A uporządkowana, brakowanie zrobione, porządek w papierach jest, ekspertyzy przeprowadzone, pozostaje tylko wypożyczanie dokumentów (czasami jedną teczkę na tydzień).

Chciałabym jakoś poszerzyć swoje kompetencje, nawet zmienić pracę, jednak na taką związaną choć częściowo z archiwizacją. Czy ktoś z Was ma/miał podobną sytuację i może zasugerować jakąś drogę rozwoju? Chodzi mi o wszelkie podpowiedzi - zarówno kursy, szkolenia, podyplomówki, firmy, w których jest szansa się zatrudnić itp. itd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
archiwariusz

PostWysłany: Czw Maj 11, 2017 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawym zawodem związanym z archiwistyką jest profesja brokera informacji. Wprawdzie zawód brokera informacji, czy jak kto woli infobrokera, nie jest tak popularny w Polsce, jak np. w Niemczech czy USA, jednak zdobywa cały czas na znaczeniu. Obecnie na rynku funkcjonuje całkiem sporo agencji infobrokerskich, proponuję nieodpłatne, zdalne praktyki w jednej z nich (sam odbyłem praktykę infobrokerską, której przebieg opisałem tutaj http://www.archiwistyka.pl/artykuly/tematyka/457 , oczywiście można też pokusić się o infobrokerskie studia podyplomowe. W zeszłym roku powstało też Stowarzyszenie Profesjonalistów Informacji, którego sam jestem członkiem i które serdecznie polecam http://www.spi.org.pl . Można też pokusić się o kursy kodowania np. tutaj https://coderstrust.pl , informatyka także jest związana z zawodem archiwisty, a umiejętność kodowania jest bardzo poszukiwana na rynku, aczkolwiek proponuję zacząć od nauki Wordpressa i być może Joomli, popularnych systemów zarządzania treścią (których notabene jest dużo więcej). Współcześnie w zasadzie wszystkie archiwa państwowe mają swoje strony internetowe postawione na jakimś CMS-ie (systemie zarządzania treścią), oprócz dobrych podręczników polecam w przypadku Joomli kursy w Akademii Joomli http://www.akademiajoomla.pl , no i tutoriale w serwisie YouTube. Poza tym zawsze można wstąpić do SAP-u (Stowarzyszenia Archiwistów Polskich) lub Polskiego Towarzystwa Archiwalnego..... Mam nadzieję, że pomogłem!?
Powrót do góry
Foka

PostWysłany: Pią Maj 12, 2017 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za wskazówki, właśnie na coś takiego liczyłam zadając to pytanie :)
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: