Forum Forum archiwistyczne Strona Główna Forum archiwistyczne
Forum archiwistyczne dla archiwistów

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

archiwzacja w sp. z o.o.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta

PostWysłany: Wto Maj 10, 2016 8:32 am    Temat postu: archiwzacja w sp. z o.o. Odpowiedz z cytatem

piszę do Państwa z pytaniem dotyczącym Zakładu Komunikacji Miejskiej. Otóż, jednostka budżetowa została przekwalifikowana w 2002r. w sp. z o.o. ,której jedynym udziałowcem jest gmina.
W zakładzie nie funkcjonuje archiwum zakładowe, jedynie posiadają instrukcje kancelaryjna i wykaz akt z 1983r. - (niezatwierdzony oraz posiadający dużo błędów tj. listy płac B12).
Przez ok 10 lat składowano dokumentację, którą teraz muszę zarchiwizować (czyli wyznaczyć do brakowania i uporządkować pozostałą).
Czy należy w tym przypadku stworzyć nową instrukcję oraz wykaz akt?
Czy o pozwolenie na brakowanie spółka powinna wnioskować do Archiwum Państwowego?
Jusi

PostWysłany: Sro Sty 18, 2017 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

obowiązek stosowania bezdziennikowego systemu kancelaryjnego i wnioskowania o brakowanie do AP maja m.in. samorządowego jednostki
organizacyjne-
jeśli ZKM jest spółką takiego obowiązku nie ma, natomiast kwestia czy powinien jest sprawą subiektywną Wink
Zawsze łatwiej kwalifikuje się dokumentację, gdy jest rzeczowy wykaz akt i zawsze bezpieczniej się człowiek czuje, kiedy ma glejt z AP, że brakować można ;P

Pozdrawiam
Patrycja Majchrzak

PostWysłany: Wto Mar 07, 2017 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pytanie jak klasyfikować takie spółki, zwłaszcza ze 100% kapitałem samorządu:

https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/5662/1/08_Andrzej_Szewc_O%20poj%C4%99ciu_jednostka%20organizacyjna_w%20polskim%20prawie_105-111.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jusi

PostWysłany: Wto Mar 14, 2017 7:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo rozumiem pytanie,
pojęcie klasyfikacji to przypisanie dokumentacji do określonych grup rzeczowych wykazu akt,
jeśli decydujemy się na system bezdziennikowy w spółce- tworzymy jrwa pod konkretną spółkę.
Unza nie nakłada na spółki komunalne takiego obowiązku więc mógłby funkcjonować tam również system dziennikowy, gdzie kwalifikacja dokumentacji opierałaby się na przepisach prawa ogólnie obowiązującego.

Pozdrawiam
Patrycja Majchrzak

PostWysłany: Wto Kwi 18, 2017 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pytając tutaj nie miałam na myśli klasyfikacji archiwalnej tylko ot tak słowo klasyfikować. Chodzi mi o pojęcia - unza mówi np. o samorządowych jednostkach organizacyjnych. Dlatego pytam jak sprawa wygląda w przypadku samorządowej osoby prawnej, jaką jest spółka prawa handlowego ze 100% udziałem samorządu województwa i realizująca zadanie publiczne zlecone przez samorząd?
Powrót do góry
Jusi

PostWysłany: Sro Kwi 19, 2017 6:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma znaczenia czy udział jest 100, 50 czy ilu tam procentowy. Spółka to spółka. Jak sama słusznie zauważyłaś unza mówi o sjo, więc powtórzę się- obowiązku nie ma.
Patrycja Majchrzak

PostWysłany: Czw Kwi 20, 2017 11:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

właśnie sęk w tym, że brak w polskim prawie jednolitości pojęcia samorządowa jednostka organizacyjna - Z semantycznego punktu widzenia samorządową jednostką organizacyjną jest jednostka organizacyjna utworzona przez jednostkę samorządu terytorialnego (gminę, powiat albo samorząd województwa) w celu wykonywania jej zadań. [moja spółka wykonuje zadanie publiczne województwa, które wynika z ustawy o samorządzie województwa]. Aktualnie czekam na decyzje z AP w sprawie ew. utworzenia AZ. Na 99% wiem, że wynik będzie taki, że wezmą nas pod nadzór. Ale jestem ciekawa jaki będzie na to argument i podstawa prawna
Powrót do góry
piotr442

PostWysłany: Sro Maj 17, 2017 6:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na pewno to jest interesowne
Patrycja Majchrzak

PostWysłany: Czw Maj 25, 2017 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pogrzebałam i wychodzi na to, że samorządowa osoba prawną jaką jest moja Spółka (100% udziału samorządu województwa) jest samorządową jednostką organizacyjną. więc pod unza i tak podlegamy. Mam już też info z AP, że chcą nas powołać pod nadzór Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: