Forum Forum archiwistyczne Strona Główna Forum archiwistyczne
Forum archiwistyczne dla archiwistów

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kwasowosc papieru
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dellos

PostWysłany: Czw Kwi 03, 2014 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że temat odrobinę stary... ale papiery bezkwasowe w Polsce to nadal dość "mały" procent rynku. Ale spokojnie, za jakiś czas będzie to papier bardzo popularny np. w mojej branży druku fotografii. Na dobrych papierach artystycznych o jakości archiwalnej wydruki wytrzymują do 200-250lat nawet!

Oczywiście wynika to tylko z badań teoretycznych bo jeszcze nie minęło tyle lat byśmy mogli to sprawdzić. Ale zrobiliśmy test z wydrukiem, który wystawiliśmy do okna jakieś 4mc temu. Połowa wydruku zasłonięta a połowa odsłonięta. Po 4mc nie ma różnicy wynikającej z padania światła na papier. Zobaczymy jak będzie po 1-2latach. Test trwa...
sympatico

PostWysłany: Sro Maj 21, 2014 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z przedmówcami
DanielKarpowicz

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2017 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Chciałem podpytać o papiery bezkwasowe.

Tematem zainteresowałem się robiąc porządki w szafach i wykopałem swoje pełne kaligrafii i rysuneczków zeszyty i szkicowniki z lat pamiętających trudne, ale jakże ciekawe lata PRL'u. I tutaj moim oczom ukazało się coś, co oczywiście widział tutaj chyba każdy, a z tego co czytam, problem został już dawno zdiagnozowany i nazwany - to nic innego jak właśnie papier kwasowy, który starzeje się z prędkością światła.

Z tymi reliktami swojej młodości nie zrobię już za wiele, chociaż jak każdy się domyśla, szalenie mi ich szkoda (szkoda, że nie było mi szkoda wrzucać ich do szafy i ignorować przez tyle czasu, zanim sobie nie uświadomiłem, że nie będą istnieć wiecznie. Co się stało, to się nie odstanie).

I w tym miejscu zacząłem szukać informacji o przyczynach zgonu moich prac i rozwiązań prewencyjnych do zastosowania na przyszłość.

Bazgrzę do dzisiaj i o ile teraz już zacząłem zwracać uwagę na oznaczenia norm papieru podczas wędrówek po sklepach papierniczych, tak zastanowiła mnie pewna rzecz.

Do rysunków i akwarel używałem czasami kolorowych arkuszy i zastanawia mnie w tym miejscu technologia, w jakiej się dzisiaj tworzy te bezkwasowe odpowiedniki. Domyślam się, że sam barwnik nie jest groźny, zapewne jest właśnie zasadowy i wygląda jak proszek, jeśli mnie dedukcja teraz nie zawodzi. Jak jednak producenci sprawiają, że ich powierzchnia się nie ściera i nie brudzi wszystkiego dookoła na tęczowo? Jaki jest proces utrwalania takich barwników? Czy papier dalej będzie tak trwały jak ten biały/kremowy?

Pokażę jeszcze znalezioną fotkę, na której widać, że uzyskano tak samo jaskrawe kolory jak na każdym innym papierze. Czy jest to "opcja bezpieczna" i warto się w takie arkusiki zaopatrywać?

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: