Forum Forum archiwistyczne Strona Główna Forum archiwistyczne
Forum archiwistyczne dla archiwistów

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

problem

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sweetpinky

PostWysłany: Czw Lip 13, 2017 1:20 pm    Temat postu: problem Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jestem tu nowa. Jestem archiwistką w firmie. Niedługo odchodzę na porozumieniu stron. Jakiś czas temu poprzedni szef pozabierał od ludzi różne materiały (jest ich naprawdę sporo) wrzucił do szaf w archiwum (ale nie tych z dokumentacją archiwalną). Dokumentacja jest nie opisana, nie poukładana, jak wziął tak jest, luźne kartki, teczki.
Szef się zmienił. Tamte rzeczy zamknięte.
Teraz w momencie gdy chcę odejść moja przełożona próbuje mnie zmusić bym to posprzątała. Czyli mam poopisywać wszystko za ludzi i za nich uporządkować ich sprawy (ja nawet nie orientuję się co tam jest i co powinno tam być). Czy przełożeni mogą zmusić mnie to tego skoro jasno jest powiedziane, że archiwista przejmuje dokumenty uporządkowane i opisane a dopiero później je archiwizuje? Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
archiwariusz

PostWysłany: Pią Lip 14, 2017 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z instrukcją archiwalną archiwista może odmówić przejęcia dokumentacji, jeżeli:
1) dokumentacja nie została uporządkowana w sposób określony w instrukcji kancelaryjnej;
2) spisy zdawczo-odbiorcze, zawierają braki lub błędy;
3) dokumentacja nie odpowiada spisom zdawczo-odbiorczym.
Natomiast akta personalne muszą być tworzone w komórkach personalnych zakładów pracy według ustalonego wzorca. W taki też sposób ułożone trafiają następnie do archiwów zakładowych i składnic akt.

W tym konkretnym przypadku uważam ponadto, że takie polecenie mógł Pani ewentualnie wydać poprzedni szef.
Jusi

PostWysłany: Sro Lip 19, 2017 6:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacznijmy od tego czy nieuporządkowana dokumentacja została przyjęta na stan az czy też nie?
Archiwista ma obowiązek uporządkowania dokumentacji, która już jest na stanie az. Ale żeby tak było musi być ona na spisie zdawczo-odbiorczym na którym widnieje podpis archiwisty przyjmującego dokumentację. Jeśli przyjmiemy ją w stanie nieuporządkowanym- to na własną odpowiedzialność, ponieważ musimy uporządkować ją wówczas sami.

Tu rozumiem, że archiwum stanowi zbiór szaf bliżej nieokreślony Wink Archiwum, za które jest odpowiedzialny pracownik archiwista to miejsce do którego dostęp ma on i tylko on Smile Pozostała część pracowników- łącznie z szefem, ma dostęp do archiwum tylko w obecności archiwisty.
Jeśli coś zostało wrzucone do jakiejś szafy nazwanej archiwum, bez wiedzy archiwisty, nie musi się Pani poczuwać do tego, że jest to w ogóle archiwum. Jest to szafa z bałaganem poprzedniego szefa i tyle.

Natomiast, gdyby było tak, że stary szef przychodzi do archiwisty i daje mu nieuporządkowane teczki ze słowami- wrzuć to do archiwum, to musimy mieć świadomość, że sami na to pozwoliliśmy, by nastał bałagan na naszym podwórku... Smile

Powodzenia i pozdrawiam
sweetpinky

PostWysłany: Pon Lip 31, 2017 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Dziękuję za odpowiedzi. Wynika z tego, że mam rację i nie mam się czym przejmować. Te wszystkie dokumenty w szafach nie są przeze mnie przyjęte, nic nie podpisałam. Niestety przez ponad 10 lat nikt nie liczył się z moim zdaniem, dlatego odchodzę, zrobili sobie co chcieli ż dokumentami. Część archiwalna jest dobrze przeze mnie zrobiona. Boją się pewnie, że jak odejdę to nie dadzą sobie rady a i także chcą mieć te szafy z głowy - szukają tzw Jelenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: