Forum Forum archiwistyczne Strona Główna Forum archiwistyczne
Forum archiwistyczne dla archiwistów

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

archiwista - zawód trzeciej kategorii

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Dyskusje, polemiki etc
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jamajka
Gość

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 9:31 am    Temat postu: archiwista - zawód trzeciej kategorii Odpowiedz z cytatem

Kto to jest archiwista? Historyk, konserwator stuk, prawnik czy językoznawca. Wszystko i nic zdałoby się powiedzieć. A jednak zawód podobno potrzebny. Mało ambitny. Kojarzony z pchaczem wózka archiwistycznego, czy szperacza książkowego gdzieś na drabinie ukrywającego się przed swoimi przełożonymi. Temat ten poruszył mnie w dobie "matrixu", gdy pracowałem, jako archiwista w dużej firmie o ogromnym zasobie archiwalnym i w pewnym momencie dotarło do mnie, że moja praca jest tylko pracą dla pracy. Wyszukuje materiały, oceniam ich stan i zawartość, robię opis zasobu (po roku okazuje się, że nie właściwie, zły dobór słów i ocen historycznych), opracowanie techniczne (najpierw rozszywam, łącze wg poleceń, potem rozłączam, zszywam. Człowiek cieszy się, że ma pracę. Awans archiwisty, temat drażliwy. Są tacy, co po studiach są młodszym kustoszem, czy stanowiska koordynatora zespołu np. konserwatorskiego, (co można wiedzieć po studiach o konserwacji). Pytanie tylko czy konserwacja jest potrzebna w archiwistyce, słyszałem i widzę, że nie. Zero zainteresowania konserwacją ze strony pracodawców. Podwyżek w państwówkach nie ma, ale nieliczni wiedzą, że są niekontrolowane i utajnione przeszeregowania. No i co się należy po 5, 10, 15, 20 latach pracy, czy tylko jubileusze i jeszcze trzynastki w państwówkach. Jeżeli nie jesteś historykiem to tylko to i po dziesięciu twoja wyjściowa (jak się zatrudniałeś) plus waloryzacje (30zł, co trzy lata) plus dodatek stażu pracy, który zżarła inflacja. Przykrymi zdarzeniami są podłożone "świnie w pracy". Zniknięcia materiałów. Podobno archiwista może odmówić przyjęcia materiałów archiwalnych, źle przygotowanych. Fikcja z mojej praktyki. Więc kto to jest ten archiwista? Zostawiam to do dyskusji.
Powrót do góry
Pracownik AP

PostWysłany: Pią Paź 05, 2012 9:59 am    Temat postu: Ponoć zawód z misją Odpowiedz z cytatem

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych ostatnio wypowiedział się publicznie (na zjeździe we Wrocławiu), że archiwista to zawód z misją, dlatego nie powinniśmy domagać się podwyżek - których nie będzie.
Ja tam nie wiem, czy moją misją jest życie od pierwszego do pierwszego...
Tyle w temacie!

P.S. Ciekawe, czy jego pensja jest również "misyjna"?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
archiwariusz

PostWysłany: Wto Paź 09, 2012 8:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pytanie: Kto to jest archiwista? odpowiada nieco humorystycznie filmik
http://www.youtube.com/watch?v=mfq8C5MkbMY . Cóż... w tym momencie zaczynam się zastanawiać, czy dobrze wybrałem studia!?
archiwariusz

PostWysłany: Pon Lis 05, 2012 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie skończyłem lekturę powieści Guentera Grassa "Przy obieraniu cebuli", którą natabene polecam wszystkim. Końcowy rozdział zaczyna się słowami: "...Po opuszczeniu klasztoru dało się znaleźć dla niej tylko podrzędną pracę w registraturze jednego z kolońskich szpitali. Bolała nad tym i nie wiedziała co robić. Ktoś powinien by ulżyć jej w kłopocie, ale kto, odkąd Bóg był poza zasięgiem jej głosu?" . Cóż... daje do myślenia, nieprawdaż!?
blackrose

PostWysłany: Pon Paź 07, 2013 4:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych ostatnio wypowiedział się publicznie (na zjeździe we Wrocławiu), że archiwista to zawód z misją, dlatego nie powinniśmy domagać się podwyżek - których nie będzie. ???
annapapierska

PostWysłany: Czw Lis 21, 2013 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To niech zacznie od obiżenia swojej pensji.
kandinsky

PostWysłany: Sob Lut 15, 2014 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tam, trzeciej kategorii.. Archiwiści są ważni. Są też tacy, co bardzo ważne dokumenty utrwalają w jak najlepszej wersji cyfrowej i oni za swoją pracę dostają bardzo dobre wynagrodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marek877

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawód jak najbardziej potrzebny w dzisiejszych czasach. Nie wiem więc dlaczego miałby być nazywany jako trzecia kategoria Smile
komek

PostWysłany: Sro Paź 19, 2016 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że potrzebny. To filar wszelkich działań biurowych:)

Ostatnio zmieniony przez komek dnia Sro Lis 23, 2016 1:01 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
gwarphone

PostWysłany: Sro Paź 26, 2016 1:18 pm    Temat postu: dyskusje Odpowiedz z cytatem

Bardzo potrzebny zawód w dziesiejszych czasach. Zauważyłem, że coraz więcej młodych osób decyduje się na naukę tego zawodu
szpikulec

PostWysłany: Wto Maj 16, 2017 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle się mówi o ochronie danych osobowych, audytach danych firmowych i kontroli dokumentacji, a przecież ktoś to musi wykonywać. W rzeczywistości pracownicy firm nie mogą mieć po tysiące umiejętności na wszystkich płaszczyznach, wbrew temu, co uważają pracodawcy. A archiwizacja polega na przechowywaniu dokumentów zgodnie z przepisami prawa, także w firmie musi być ktoś, kto się tym zajmuje - a jak nie archiwista, to kto inny? Zwłaszcza jak to jest duże przedsiębiorstwo, które generuje mnóstwo papierów. Jeszcze wszystkiego nie da się zmienić na format elektroniczny, a teraz archiwista łączy normalną dokumentację z tą elektroniczną.
Powrót do góry
jakub871

PostWysłany: Sob Maj 20, 2017 6:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak to jest w polsce
Triis

PostWysłany: Sro Maj 31, 2017 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten zawód jest bardzo potrzebny, ludzie wolą teraz przechowywać dokumenty w domu a przynajmniej ich kopie, żeby nie mieć problemów.
Ostatnio też zamówiłem niszczenie dokumentów i jestem bardzo zadowolony Smile
Powrót do góry
Pixi

PostWysłany: Pon Lip 03, 2017 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam właśnie takie niszczenie dokumentów, pudła archiwizacyjne
Ezeja

PostWysłany: Pon Lip 10, 2017 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jakim sensie niszczenie dokumentów bo nie rozumiem.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Dyskusje, polemiki etc Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: